Úřední deska

Ostatkový průvod masek

Úvod > Mikroregion Ivanovická brána

Mikroregion Ivanovická brána

V jižní části národopisné oblasti Haná, východně od města Vyškova, se rozprostírá mikroregion Ivanovická brána. Sídlem svazku obcí jsou Ivanovice na Hané.

Tato krajina je od nepaměti spojována s přívlastkem úrodná, začíná se však také prosazovat jako turisticky zajímavá. Centrem oblasti a sídlem  mikroregionu jsou nejníže položené Ivanovice na Hané. Na pozvednutí území měl v minulosti velkou zásluhu rytířský řád johanitů a rod pánů ze Švábenic. Na přelomu 13. a 14. století nechali johanité vystavět velký hrad v Orlovicích, na místě staršího pravěkého hradiska. Zbytky mohutného hradního příkopu jsou patrné dodnes a z místa je nádherný výhled do celého kraje. K historickým památkám mikroregionu patří kostel sv. Ondřeje v Ivanovicích n.H. s barokní podobou z roku 1503-1536, ivanovický renesanční zámek z roku 1608 (původně středověká tvrz z r. 1486) a sousoší sv. Floriána z r. 1721. Dominantou mikroregionu je kostel sv. archanděla Michaela z roku 1718 ve Švábenicích, který vévodí širokému okolí. Zajímavou architekturu má i zámeček a kostel sv. Ferdinanda  z 19. století ve Chvalkovicích n.H.

Oba dva zámky jsou však veřejnosti nepřístupné.
V průběhu věků bylo na území dnešního mikroregionu vybudováno množství hodnotných objektů. Nejedná se však jen o křesťanské kostely, které dotvářejí typické siluety obcí, ale i krásné kapličky, zvonice, boží muka, sochy a kříže rozptýlené v krajině. Setkáme se zde i s lidovou architekturou, kterou nám přibližuje několik dochovaných objektů. Svéráznou tvář této krajiny doplňují rybníky a studánky. Najdete zde i památné stromy. Mezi nejvýznamnější patří trnovník akát v Ivanovicích na Hané a dub u Švábenic. Staří akátu, který roste v městském parku je přibližně 340 let a patří mezi nejstarší dosud zachované stromy tohoto druhu na Moravě. Mohutný dub, který je vzdálen od obce Švábenice 3 km v prostoru tzv.
„Za Hájem“ při asfaltové polní silnici ze Švábenic do osady Zdravá Voda je stár asi 250 let.

Strom mikroregionu 2005 - Dub letní u Švábenic postoupil mezi 12 finalistů celostátního kola ankety "Strom roku české republiky 2006"

Za pozornost návštěvníka v mikroregionu stojí i Obecní vlastivědné muzeum a Kostelní muzeum ve Švábenicích a stálá expozice historických zemědělských strojů v Hošticích-Herolticích.

Sdružené obce

• Dětkovice