Úřední deska


15. 2. 2018

DSO Ivanovická brána - Návrh rozpočtu na rok 2018

18. 1. 2018

Záměr obce Orlovice

2. 1. 2018

Oznámení

Aktuality


14. 2. 2018

Dětský karneval

14. 2. 2018

Divadelní představení

7. 2. 2018

Ostatkový průvod masek

Drobečková navigace

Úvod > Mikroregion Ivanovická brána

Mikroregion Ivanovická brána

V jižní části národopisné oblasti Haná, východně od města Vyškova, se rozprostírá mikroregion Ivanovická brána. Sídlem svazku obcí jsou Ivanovice na Hané.

Tato krajina je od nepaměti spojována s přívlastkem úrodná, začíná se však také prosazovat jako turisticky zajímavá. Centrem oblasti a sídlem  mikroregionu jsou nejníže položené Ivanovice na Hané. Na pozvednutí území měl v minulosti velkou zásluhu rytířský řád johanitů a rod pánů ze Švábenic. Na přelomu 13. a 14. století nechali johanité vystavět velký hrad v Orlovicích, na místě staršího pravěkého hradiska. Zbytky mohutného hradního příkopu jsou patrné dodnes a z místa je nádherný výhled do celého kraje. K historickým památkám mikroregionu patří kostel sv. Ondřeje v Ivanovicích n.H. s barokní podobou z roku 1503-1536, ivanovický renesanční zámek z roku 1608 (původně středověká tvrz z r. 1486) a sousoší sv. Floriána z r. 1721. Dominantou mikroregionu je kostel sv. archanděla Michaela z roku 1718 ve Švábenicích, který vévodí širokému okolí. Zajímavou architekturu má i zámeček a kostel sv. Ferdinanda  z 19. století ve Chvalkovicích n.H.

Oba dva zámky jsou však veřejnosti nepřístupné.
V průběhu věků bylo na území dnešního mikroregionu vybudováno množství hodnotných objektů. Nejedná se však jen o křesťanské kostely, které dotvářejí typické siluety obcí, ale i krásné kapličky, zvonice, boží muka, sochy a kříže rozptýlené v krajině. Setkáme se zde i s lidovou architekturou, kterou nám přibližuje několik dochovaných objektů. Svéráznou tvář této krajiny doplňují rybníky a studánky. Najdete zde i památné stromy. Mezi nejvýznamnější patří trnovník akát v Ivanovicích na Hané a dub u Švábenic. Staří akátu, který roste v městském parku je přibližně 340 let a patří mezi nejstarší dosud zachované stromy tohoto druhu na Moravě. Mohutný dub, který je vzdálen od obce Švábenice 3 km v prostoru tzv.
„Za Hájem“ při asfaltové polní silnici ze Švábenic do osady Zdravá Voda je stár asi 250 let.

Strom mikroregionu 2005 - Dub letní u Švábenic postoupil mezi 12 finalistů celostátního kola ankety "Strom roku české republiky 2006"

Za pozornost návštěvníka v mikroregionu stojí i Obecní vlastivědné muzeum a Kostelní muzeum ve Švábenicích a stálá expozice historických zemědělských strojů v Hošticích-Herolticích.

Sdružené obce

 • Dětkovice
 • Ivanovice na Hané
 • Křižanovice u Vyškova
 • Medlovice
 • Moravské Málkovice
 • Orlovice
 • Prusy-Boškůvky
 • Rybníček
 • Švábenice
 • Topolany
 • Vážany

Celkový počet obyvatel : 7 608