Úvod > Obec > Hlášení rozhlasu > Adventní čas

Adventní čas

Vážení spoluobčané,

již druhým rokem prožíváme nezvyklou situaci v souvislosti s koronavirovou nákazou, která v současné době nabírá znovu na obrátkách. Tak jako v loňském roce, tak i letos, jsme se rozhodli odvolat sváteční rozsvícení vánočního stromu, které jsme měli naplánováno na sobotu 27. listopadu. Jde nám především o naše zdraví, a o to, aby se nákaza nerozšířila. Vánoční strom bude v tento den rozsvícen, ale bez účasti veřejnosti a bez plánovaného programu.

Dovolte mi tedy, abych touto cestou vzpomněla, že nám sobotou začíná čas adventu. Toto slovo pochází z latiny a znamená příchod. V našich západních tradicích je to doba zklidnění, zastavení, rozjímání, radostného očekávání na příchod Ježíše Krista. Je to také doba půstu, dobročinnosti a nese v sobě symboliku světla. Adventní čas označuje počátek liturgického roku a trvá po čtyři týdny. Na advent navazuje doba vánoční, která začíná po západu slunce na Štědrý den.

K adventu se vztahuje bezpočet lidových tradic. Nejběžnější je dnes postupné zapalování svíček na adventních věncích. Advent je nejtemnější část roku a končí nejen svátkem narození Krista, ale i slunovratem, světlem, které se pomalu navrací zpět, a my začínáme počítat další rok. Jaký bude, neví žádný z nás. Poslední dva roky se zdá, že nás život zkouší, co vydržíme. Doba obav, strachů, odloučenosti. Věřme, že už to brzy skončí a my se budeme moci znovu volně pohybovat, sdružovat, pracovat a naběhneme do obvyklého rytmu.

Přeji vám všem jménem zastupitelstva obce i jménem svým především zdraví. Zdravý člověk touží po mnohém, nemocný po jediném. Prosím tedy, dodržujme nařízená i doporučená opatření a chovejme se zodpovědně. Chráníme tak zdraví nás samých i ostatních. Dále vám přeji klidný a požehnaný sváteční čas, spokojenost a pohodu v rodinách a úspěchy při vašem každodenním konání. Věřme, že v příštím roce se zase všichni pod vánočním stromem shledáme.

Starostka obce

Jana Minářová